Typy jader

Ještě než začneme s návrhem rekonstrukce, je potřeba zjistit, jak je řešeno stávající bytové jádro.

Jeho konstrukce může výrazně ovlivnit možnosti posouvání příček, přilehlé panely nebo nosné cihlové zdi, které limitují maximální možné rozměry koupelny a také uspořádání zařizovacích předmětů.

Naším cílem je představit nejčastější typy bytových jader. Jejich označení pomocí písmen napovídá, které části je možné měnit. Tvar písmene tedy značí příčky, které se vyzdívají z pórobetonových tvárnic (YTONG).

Typ H + kk

Tento typ jader se vyskytuje velice často ve starší cihlové zástavbě a poměrné zastoupení má i v panelových domech. Na zadní stěně bytového jádra je zavěšená kuchyňská linka. Zde je potřeba počítat s tlouštkou stěny 100 mm, jelikož zde budou zabudovány veškeré přívody vody a odpadní potrubí. Ostatní příčky budou 75 a 50 mm, záleží na konkrétním uspořádání koupelnového vybavení.

Typ F + kk

V podstatě stejná konstrukce jako u typu H, kromě přední příčky se zárubněmi, která je zděná nebo z panelu (zde je možné při rekonstrukci částečně ušetřit). Ve většině případů se nejedná o nosnou příčku, takže ani zde by neměl být problém s jejím modifikováním. Ostatní příčky jsou umakartové nebo dřevotřískové.

Typ T

Jádro je vsazeno mezi 3 panelové stěny, což může být značně limitující v ohledu na velikost nové koupelny. Pokud nelze posouvat některou z panelových příček, je možné pouze posunout čelní příčku na úkor chodby. Zde se jako nejpraktičtější řešení nabízí varianta koupelny spojené s WC. Výhodou tohoto řešení bývají nižší náklady na materiál hrubé stavby.

Typ E

Často se vyskytuje ve větších panelových bytech, kde jádro sousedí s velkou předsíní čtvercového půdorysu. V takových bytech je možné postavit velkou praktickou koupelnu téměř bez kompromisů. Jsme zde limitováni pouze jednou panelovou stěnou, což nabízí slušný počet variant, jak nové jádro navrhnout.

V panelových domech existuje bezpočet různých variant a modifikací těchto základních typů. Věříme ale, že na základě těchto je možné si představit, jakým způsobem by se mohla rekonstrukce vašeho jádra ubírat.

Zpět na začátek ^